Nový kostol pre Pannur

Projekt na výstavbu a zariadenie nového kostola pre dalitských katolíkov v Jagir, Pannur, Manvi Taluka, okres Raichur, diecéza Bellary Karnataka, India

Situácia
Vo farnosti Pannur máme okolo 700 katolíkov. Náš súčasný kostol je jednoduchá modlitebňa (6 × 5,5 m). V okolí Pannur je 26 dalitských dedín, v ktorých väčšina sú kresťania. Cez omšu zostáva veľa ľudí sedieť pred kostolom. Počas leta je to na slnku a počas monzúnov na daždi.

Záplavy
Súčasná modlitebňa je veľmi blízko rieky, ktorá každoročne spôsobuje záplavy, vyvoláva paniku, ničí domy a majetok v okolí. Najhoršie záplavy za posledných 100 rokov boli v októbri roku 2009. Prišli počas noci, keď ľudia spali. Nemali žiaden čas na rozmýšľanie, čo zabaliť a zobrať so sebou. Predovšetkým chcel každý zachrániť svojich blízkych a utekali na vyvýšené miesto v dedine.
Voda sa dostala aj ku kostolu.
V priebehu niekoľkých hodín bol kostol prakticky pod vodou. Všetko vo vnútri bolo do veľkej miery poškodené. Sochy plávali vo vode. Základy kostola boli poškodené
a v kostole boli nánosy piesku a hliny.
V prvom rade bolo potrebné pomôcť ľuďom, ktorí nemali žiadne jedlo, oblečenie ani pitnú vodu. V rámci našich možností sme urobili všetko, čo bolo možné.
Devastácia domov bola šokujúca, pretože všetko bolo zmetené z povrchu zeme. Nárek žien a detí trhal srdce. Utiekli len s tým málom, čo mali momentálne oblečené. Navyše stále pršalo a oni zostali na daždi bez strechy nad hlavou.

Veriaci
Naši daliti a dalitské deti s veľkou radosťou navštevujú kostol. Každé ráno prichádzajú na modlitbu a spevy. Večer zase na eucharistické slávenie. Deti často zaplnia celý kostol.
Pannur je obkolesená dalitskými dedinami, kde sú ľudia veľmi otvorení pre Dobrú zvesť hlásanú Cirkvou. Je veľa nekresťanských dalitov a hinduistov, ktorí navštevujú sväté omše každú nedeľu. Prichádzajú na vozoch ťahaných býkmi z dedín vzdialených až 7 km. Preto cítime veľkú potrebu postaviť  nový, príťažlivý, priestranný kostol, ktorý pomôže upevňovať vieru dalitských katolíkov a prispeje
k hlásaniu Dobrej zvesti nekatolíkom, ktorí navštevujú služby Božie z okolitých dedín. Nový kostol bude zároveň silným vonkajším symbolom dôstojnosti, jedno-ty a spirituality miestnej dalitskej kato-líckej komunity pre stúpencov iných náboženstiev, ktorí sú bohatší a patria do vyššej spoločnosti, pri ktorých sa chudobní daliti cítia menejcenní. Pre nich tento nový kostol bude viac ako náboženský symbol. Bude to zároveň zdroj dôstojnosti, sebavedomia, emocionálnej bezpečnosti a sociálnej akceptácie. Kostol bude otvorený tiež pre ľudí iných vierovyznaní a pre všetkých ľudí dobrej vôle podľa slov Svätého písma: „Môj dom, bude domom modlitby pre všetkých ľudí“, bez ohľadu na kastu, rasu, kultúru, komunitu, farbu pleti a krajinu.

Rozpočet na výstavbu nového kostola
Miestne zdroje: 1 000 000 INR (15 605 €)
Prosba dobrodincom: 7 500 000 INR (117 033 €)
Celkové náklady na výstavbu a zariadenie: 8 500 000 INR (132 638 €)
1 euro (€) = 64,08 indických rupií (INR) – 23.5.2011 NBS

Spoločné dielo
Komunita v Pannure a okolitých dedinách darovala 56 árov pôdy mimo záplavovej oblasti na výstavbu nového kostola. Takisto prispejú pracovnou silou v hodnote 300-tisíc indických rupií a provincia Karnataka prispeje na tento účel sumou 700-tisíc indických rupií.
Budeme vám veľmi vďační za vašu podporu pri výstavbe kostola sv. Petra v Pannure, v diecéze Bellary. Toto nádherné miesto na oslavu Boha, ktorým tento kostol bude, upevní v dalitoch ich povedomie ako kresťanov patriacich do jednej veľkej rodiny a upevní ich väzbu s miestnou Cirkvou, ako aj s cirkvou po celom svete.

S vďačnosťou Váš,
Fr. Maxim Rasquiinha SJ
Farár v Jagir Pannur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Bubblecast plugin is not configured properly. Please, contact administrator.
Add video comment

Stránka misionárov v Indii