Jezuiti v Manvi

Milí naši priatelia,

srdečné pozdravy od otcov Maxima a Erica.

Dedinu Pannur postihlo v týchto dňoch následkom povodní jedno z najhorších nešťastí za posledných 40 rokov. Neprestávajúce dažde za posledné štyri dni spôsobili zdvihnutie hladiny rieky o 15 stôp (4,57m) v areáli kostola, čím v podstate došlo k jeho úplnému zatopeniu. Domy v okolí boli nenapraviteľne poškodené a mnohé sa zrútili úplne. Celkovo bolo v Pannur poškodených 212 domov a ľudia teraz žijú vonku popri cestách alebo kempujú v našej “ošetrovni” umiestnenej na vyššom poschodí. Najhoršia skúsenosť, keď ste obkolesení vodou, je nebezpečenstvo uhryznutia hadom. Doteraz bolo uhryznutých päť ľudí, jeden z nich je vo vážnom stave.

Hladina vody náhle stúpla počas noci, čo spôsobilo paniku medzi ľuďmi, ktorí v strachu utiekli, nesúc si so sebou čo mohli. Väčšinu svojho majetku však stratili vo vode. Trápenie žien a detí je extrémne. Trpia nedostatkom potravín a oblečenia. Jedna žena v týchto ťažkých podmienkach porodila, našťastie jej bol vyčlenený malý priestor z ošetrovne.

Za posledné dva dni bol prístup do Pannur úplne odrezaný. Momentálne tam nie je elektrina, pitná voda, jedlo ani prístrešok pre našich ľudí. Žiadna vládna organizácia do dnešného dňa neposkytla akúkoľvek pomoc. Včera sa nám podarilo dostať do Pannur, posledné 3km sme prešli pešo a všetky zásoby sme museli niesť na chrbtoch.

Otec Ambróz (miestny kňaz) bol v ťažkej situácii, pretože sa nemohol dostať von zo svojho domu. Voda v okolí domu dosahovala výšku až10 stôp (3,05m). Ľudia mu nemohli prísť na pomoc a tak sa nakoniec dostal z domu von až po dva a pol dňoch, keď voda trochu klesla.

Naša najbližšia dedina Hulugucnhi je úplne pod vodou, všetkých 55 domov je zatopených. A keďže voda rapídne stúpla počas noci, ľudia aj tu museli utiecť v panike nechajúc celý svoj majetok za sebou. Stratili tak svoje stáda byvolov, traja muži sú stále nezvestní, ľudia hladujú, hlavne ženy a deti.

Ostatné dediny ako Ramathnal, Chitralli, Gonavara, Yadiwala, Hedgnal, Yeddoldoddi, CHakalparvi, Iynoor, Pul Parmesh Dinni sú tiež všetky zaplavené, keďže sa nachádzali na brehu rieky.

Vláda v Karnatake je zaneprázdnená záchranou ľudí z vyšších kást a tak necháva tisícky chudobných hladovať a umrieť bez jedla, vody, oblečenia a liekov, zatiaľ čo prisľúbila RS 10 crores (10 000 000 rupií = 144 000 Euro) na opravu Mantralya chrámu.

Keďže väčšina postihnutých dedín je Dalitských, je to vo všeobecnosti ich zápas o prežitie. Vláda predstiera, že v týchto dedinách sa nestalo nič vážne a doteraz ani nikoho nevyslala na prehodnotenie vzniknutých škôd na majetku a životoch.

Potrebujeme jedlo, oblečenie a lieky pre trpiacich ľudí. Za čokoľvek, čím môžete prispieť, budeme veľmi vďační. Príďte na pomoc naším ľuďom, špeciálne ženám a deťom. Všetci naši dobrovoľníci pomáhajú v postihnutých dedinách s tým málom, čo môžu poskytnúť. Niektoré z našich vlastných detí z misie sa taktiež zapojili.

Otec Eric je so svojim tímom v stanoch v Pannur na podporu a pomoc ľuďom, na posilnenie ich nádeje. Naše učiteľky darovali svoje vlastné sárí a iné veci a tiež kempujú v blízkosti postihnutých dedín.

Veríme, že budete blízko pri našich ľuďoch s vašimi sympatiami a podporou.

Akýkoľvek príspevok a pomoc pre riešenie tejto situácie budú distribuované priamo ľuďom z uvedených oblastí.

V prípade záujmu prosím pošlite svoje príspevky a dary na nasledovnú adresu :

Centre for Non-Formal and Continuing Education ®

Loyola School, Loyola Nagar, Post Box-8

Raichur Road, Manvi- 584 123

Raichur Dist.

Opäť sa ozveme v krátkom čase.

S vďakou Váš

Fr.Maxim Rasquinha SJ

Mission Superior

(M) 94496 25563 ( Fr. Eric)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Bubblecast plugin is not configured properly. Please, contact administrator.
Add video comment

Stránka misionárov v Indii