II.formačné stretnutie

Druhá víkendovka 18-20.3.2011 – Ivanka pri Dunaji

Ubehlo pár týždňov a opäť sme sa stretli – 16 ľudí plných elánu. (Majka L. a Lucka B. nemohli prísť)). Majku L. by sme už radi aj spoznali, tešíme sa na teba najbližšie :).

Je piatok, koniec pracovného týždňa, a tak trvá nejaký čas, dokým sa všetci zídeme.  Preto nám jezuitské piatkové kino ponúklo veľmi nenáročný bolywoodsky film. Ide o film, ktorý má v Indii osloviť široké masy. Z toho dôvodu je vo filme veľa tanca a hudby.  Vytvára to dojem, že sledujete najnovší klip Shakiry a nie film. Ďalšie významné charakteristiky takého filmu sú akčné scény pripomínajúce Ramba.  Samozrejme nesmú chýbať zápletky s tým, kto koho má rád, na štýl telenovely.

Tento večer bol ale aj pracovný.  Martin nám ukázal jeho návrh na leták propagujúci Misiu India. Leták bol veľmi pekne graficky spracovaný. Tento večer dostali aj naše letenky konkrétnejší smer. Mali by sme letieť z Viedne priamo do Indie.

No a skoro som zabudla, že som zaspávala s pocitom vlastníctva nových náušníc. Monika zapojila svoju fantáziu a vyrobila veľmi svieže farebné náušnice. Pridala sa tak k Dominikovi, ktorý handmade náušnice už pár mesiacov vyrába a predáva, aby si tým nasporil na letenku do Indie.

Je ráno – sobota 19.3. Po spoločných raňajkách ideme predebatiť,  ako sme na tom s očkovaním.  Vo vakcinácii proti žltačke väčšina z nás začala konať a majú už prvú vakcínu za sebou. Zaujímavá bola aj debata o antimalarikách. Dúfame, že ich užívanie nebude mať na ich psychiku vážne následky, aj keď príbalový letáčik informuje až o najkrajnejšej možnosti vedľajších účinkov, a to samovražedné sklony.

S Lacom a Martinom sme si prešli to, čo bude potrebné si zobrať do Indie. Ide najmä o to, že netreba brať veľa vecí, lebo sú tam dosť vysoké teploty, väčšinu dňa tam nie je elektrina -takže tí, ktorí majú silný citový vzťah k svojmu notebooku alebo mobilu, majú smolu. No a samozrejme očakávaný  problém s hygienou. Tieto všetky veci  nám úsmev na tvári nevykúzlili, keď tak, to bol iba dôsledok Metodových výkrikov „To vážne!!“. Na čo prišiel Lacov výrok: „Začnite opúšťať všetky formy myslenia, ktoré vám dávajú pocit bezpečia a pohodlia“.  Na záver na zvýšenie motivácie sme si pozreli akčnú upútavku na Misiu India, ktorú vytvoril Mišo. Strihané veľmi podobne ako bolywoodsky film, v pozadí bolywoodska hudba, v predeloch tancujúci teenageri – veeeľmi dobrá práca, tešíme sa na ďalšie výtvory… aj verzie pre seniorov ;).

Po svätej omši sme sa vyhladovaní vrhli na obed z miestnej reštaurácie. Po obede sme sa  išli prejsť k malému miestnemu parku, nechať si trochu prefúkať hlavy studeným vetrom.

Potom sme sa vrhli do toho ako je to s projektom, ako stojíme, čo je pripravené, kde sú ešte medzery… Bolo veľmi povzbudzujúce počuť od našej maliarky Lenky, že jej projekt z prezentácie v Ružomberku minulý týždeň zaznamenal ohlas, že zbierka stále trvá.

Najbližšie naplánované akcie, kde bude prezentovaný projekt Misia India sú:

03. 04. 2011 o 15:30 hod. v Mariánskej sále v Trnave bude muzikál Rybár a jeho duša

04. 04. 2011 – prezentacia misia v Indii na Morave

12-13. 04. 2011 – prezentácia projektu v Gamingu, Rakúsko

07. 04. 2011 – prezentácia projektu vo farnosti na Klokočine v Nitre

27. 05. 2011 – Noc kostolov v Trnave – kaplnka sv. Jozefa  18.00-24.00

Stretnete nás ale aj v Trnave na festivale Lumen, v UPeCe v Bratislave pripravujeme koncert ….

Prebehla debata o tom, aký návrh na tričko sa komu páči, či alebo zostať pri doterajšom dizajne tričiek?

Potom sme pracovali v skupinkách, aby sa dotiahlo to, čo je ešte otvorené, ako napríklad: určenie dátumu koncertu, list pre prepravnú spoločnosť s prosbou o prepravu školských potrieb do Indie, články do časopisu „Jezuiti dnes“ o Misii India, príprava prezentácie do Gamingu….

V sobotu večer nás čakalo jedno velikánske prekvapenie. Laco pozval na našu víkendovku jezuitu z Indie – Vincenta. Vincent má 54 rokov, je práve na ceste po Európe, aby pomáhal získavať finančné prostriedky pre ľudí, ktorí sú v Indii vytláčaní na okraj spoločnosti. Jeho rozprávanie o osudoch ľudí zo severu Indie ma chytilo za srdce a to nie som žiadna citlivka, ktorá by nemala predstavu, ako to vo svete chodí. Ide o ľudí,  ktorí sú roľníci.  Veľké ťažobné spoločnosti od nich vykúpia pozemky, čo ich prinúti presťahovať sa do miest, kde majú problémy s pitnou vodou. Stratili svoj zdroj obživy a musia si hľadať inú prácu. Znamená to opustiť rodinu na dlhí čas. To spôsobuje, že sa títo muži stretávajú so ženami z ulice a ochorejú na HIV, tým potom nakazia aj svoju rodinu. Výhercom sú teda bohaté ťažobné spoločnosti a obyčajní ľudia končia chorí a v ešte väčšej chudobe.

V tento zaujímavý večer nám odhalil svoje kúzelnícke umenie aj Dominik. Jeho trik so zázračne spojenou zápalkou nás okúzľoval aj v nedeľu, spolu s jeho originálnymi hláškami pri akejkoľvek príležitosti.

V nedeľu sme si ešte prešli naše predstavy činnosti do budúcej víkendovky, odsúhlasili logo na spoločné tričká pre Misiu India, ubezpečili sa, že užívanie antimalarík sa predsa len dá prežiť napriek všetkým vedľajším účinkom….

Pri spoločnej anglickej omši, ktorú viedol P. Vincent, ukázala zase svoje hudobne nadanie Monika. Monika gitara ti skutočne svedčí :), tešíme sa na ďalšiu víkendovku, keď budeme zase počuť zvuk gitary. Fandím Majovi za výber spievanej modlitby k obedu ako aj za ten záverečný pokrik ;).

Teším sa na najbližšiu víkendovku už 1-3.4.2011. Jej spoločným znakom by mal byť dlhší pobyt vonku a viac hier, ktoré verím, že upevnia nášho tímového ducha.

Majka