Hlas kresťana proti násliu

1. septembra 2008 v hlavnom meste New Delhi vyšlo do ulíc okolo 10 000 kresťanov. Dôvod bol jednoduchý v štáte Orissa boli zranení vyše 130 osôb. Ku kresťanom sa pripojili aj moslimovia, budhisti ale aj umiernení hinduisti.

29. augusta zostalo okolo 30 000 kresťanských škôl v celej krajine zavretých na znak protestu. K tomu protestu sa pridala aj naša jezuitská stanica v Manvi. O par dní neskôr bol vyhlásený pôst na znak spolucítenia s obeťami a tiež ako do neba volajúca prosba.

Premiér Manmohan Singh Sikh, horovil o národnej hanbe. Pretože India bola vždy známa ako tolerantná krajina pre všetky náboženstvá. Ale teraz prišla vlna násilia proti kresťanskej menšine v Orisse. Všetko začalo po zavražední hinduistického vodcu Swami Laxmananandu Saraswatiho 23. augusta. Vláda vyhlásila, že vraždu spískali maoistickí komunisti, ale nacionalistická organizácia Vishwa Hindu Parishal hovorí že zodpovedný za čin sú kresťania. Počty zranených sa podľa krajov, novín, a rôznych organizácií líšia. Do Európy sa dostalo na začiatku číslo 3 mŕtvy, v Indických novinách sme sa mohli dočítať o 17. A podľa údajov miestnej cirkvi sa hovorí o zabitých viac ako 20 a vyše 114 kresťanov ťažko zranených. V Kandhamalskom okrese bol zavraždený pastor M. Samuel Naik V okrese Gajapati bol zasa upálený pastor Mukunda Bardhan, iného zasa ukrižovali, rozvášnený dav mnohé rehoľné sestry znásilnili.